sobota, 28 lipca 2018

Części ciała w języku angielskim - aktywności dla niemowlaka. Opis techniki + film wideo.

Moje prywatne niemowlę uwielbia słownictwo związane z częściami ciała. W czasie ćwiczeń wykorzystuję techniki, które każdemu niemowlakowi sprawiają przyjemność. Twoje niemowlę na pewno pokocha te ćwiczenia!

O czym mowa? Zapraszam do przeczytania dalszej części tego wpisu.
Nie od dziś wiadomo, że ulubioną zabawą malutkiego dzieciątka jest taka, w której uczestniczy jego opiekun. Dzidziusie nie lubią być pozostawiane samym sobie w łóżeczku i przez większą część dnia domagają się naszej uwagi. 
U nas są takie dni, gdzie młody nie schodzi z rąk ani na minutę. Od urodzenia kocha być noszony i zabawiany przeze mnie oraz przez innych członków rodziny. Od jego pierwszych dni staram się spędzać z nim aktywnie i produktywnie każdą chwilę. Dzięki temu, między innymi, kilka dni po wyjściu ze szpitala zauważyłam, że ma tzw. "krótkie wędzidełko".

Dziś przedstawię Wam formę aktywności, którą stosuję w języku angielskim do "nauczania" słownictwa związanego z częściami ciała (celowo napisałam ten wyraz w cudzysłowu, ponieważ ciężko mówić o nauczaniu w odniesieniu do kilkumiesięcznych niemowląt i jest to forma zabawy/aktywności językowej).Dlaczego we wstępie napisałam, że ta technika sprawia przyjemność każdemu niemowlakowi?
Jest to technika związana z dotykiem. Maluszki kochają być dotykane przez swoich opiekunów. A co jest niezwykłego technice, którą tu chciałabym opisać. Właściwie niewiele. Stosuję ją często podczas zajęć, ponieważ pomaga wyciszyć maluszki jeśli te są nie w humorze lub gdy są za bardzo pobudzone.

Ale o co chodzi?
Chodzi o to, aby dobrze się bawić, a przy okazji rozwinąć malucha językowo.
Polecam przed ćwiczeniem przygotować sobie oliwkę dla niemowląt i/lub miękkie kawałki materiału.
Kładziemy niemowlę przed sobą, smarujemy swoje dłonie oliwką i masując poszczególne części ciała dziecka odpowiednio je nazywamy. Nie spieszymy się, dajemy sobie i niemowlakowi czas na bycie blisko, okazujemy sobie dużo czułości.
Kiedy niemowlę jest już porządnie wymasowane, a części ciała ponazywane zaczynamy powoli śpiewać piosenki anglojęzyczne związane z częściami ciała (czyli na przykład nieśmiertelne "head, shoulders, knees and toes"). Tu również pośpiech jest niewskazany.

Efekty takich zajęć pięknie widać na maluszkach około 12 miesiąca życia - w mojej środowej grupie jest Dawidek (13 miesięcy), który chodzi do nas od kwietnia 2018 (czyli już ponad 3 miesiące) i ostatnio na zajęciach bez pomocy mamy, prawidłowo wskazywał części ciała podczas śpiewania piosenki. Od młodszych dzieciątek poza szczerym uśmiechem raczej nie uzyskamy informacji zwrotnej i absolutnie się tym nie przejmujemy ;)

Na końcu tego wpisu zostawiam Wam wideo, w którym pokazuję technikę nauczania części ciała w języku angielskim z wykorzystaniem wyrazów "head", "shoulders" , "knees" , "toes"

Cały czas pracuję nad podręcznikiem do nauki języka angielskiego dla najmłodszych, w którym znajdą się moje własne ćwiczenia, piosenki oraz informacje dla rodziców, gdzie przemycę wiedzę odnośnie tego, jak można wspierać językowo swojego malucha. Nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła podzielić się z Wami efektami mojej pracy.
Śledźcie tego bloga, na bieżąco będą pojawiać się wpisy z kolejnymi pomysłami na zabawy z Waszym maleństwem!

2 komentarze: